Kipakolás a költözés után: ezt az 8+1 tippet érdemes megfogadni

Amikor az ember lázasan pakolja össze a csomagokat, és azt sem tudja, fiú-e vagy lány, a  kipakolás az utolsó dolog, ami eszébe jut. Hiszen annyi minden más előrébb való: egyeztetni a költöztetőkkel, felbontani a régi szerződéseket és aláírni az újakat, átíratni a közműveket, összecsomagolni az egész életünket… Még leírni is fájdalmas.

Azonban amikor már minden lecsengett, és látod távolodni a költöztető hátsó lámpájának fényeit, akkor tudatosul csak, hogy a munka még korántsem ért véget, sőt.

Mindenekelőtt türelemre, elszántságra és legfőképp egy jó rendszerre lesz szükséged, ha szeretnél minél gyorsabban és minél hatékonyabban kicsomagolni a költözés után.

A cikkben ezzel kapcsolatban gyűjtöttünk össze jól használható tippeket, amelyekkel akár kevesebb mint egy nap alatt végezhetsz a kipakolással.

#0 Még a költözés előtt…

Talán még nem szólunk túlságosan későn, de ahhoz, hogy hatékonyan tudj kicsomagolni, bizony már a becsomagoláskor figyelned kell. Nem kell különösebben nagy hókuszpókuszra gondolni, elég csupán, ha megfogadod az alábbi néhány tippet:

  • írd rá a dobozra, hogy mi található benne
  • címkézd fel, hogy helyiség szerint a doboznak hova kell mennie
  • ne keverd össze a cuccokat: egyetlen dobozba csak az adott szoba holmijait pakold bele

Ennyi az egész, nem kell túlbonyolítani, mégis nagyon sok múlik rajta, ahogyan azt majd a későbbiekben is láthatod.

Tipp: a holmik rendszerezéséről már írtunk egy átfogó cikket, így ha még csomagolás előtt állsz, mindenképp érdemes elolvasnod.

#1 Tedd a dobozokat a megfelelő helyiségekbe

Amikor lepakoltok a költöztető furgonról, már akkor érdemes a dobozokat a rendeltetésszerű helyükre vinni. Ezt persze később is meg lehet csinálni, de amikor halomban állnak a dobozok, sokkal nehezebb lesz szortírozni őket, és több ideig tart majd.

Ha tehát hatékonyságra törekszel, akkor azt már az elején érdemes elkezdeni.

#2 Fürdőszoba

A mosdót rendszerint az elsők között használja az ember, erre te is nagyon könnyen rájöhetsz, ha nincs wc kefe, sem pedig papír.

Persze nem szükséges minden egyes törölközőt és fürdőköpenyt kicsomagolni, de néhány törölközőt, a fogkeféket, hajszárítót és az alapvető fürdőszobai kellékeket mindenképpen.

Meglátod majd a fényt az alagút végén, ha végzel az első helyiséggel és meglesz a lendületed ahhoz, hogy a többit is pikk-pakk kipakold.

Ezekkel a trükkökkel nem is lesz olyan macerás kipakolni a hálóba

#3 Hálószoba

Most, hogy már van hol tisztálkodnod, itt az ideje kipakolni a hálószobát is.

Kezdd azzal, hogy úgy rendezed el a bútorokat, ahogy szeretnéd, hiszen üresen sokkal könnyebb, mint amikor már tele van a ruhákkal és az alsóneműkkel.

Ezután ágyazz meg, így ha végképp úgy érzed, elfogyott a szufla, akkor ezzel már nem kell foglalkoznod.

Miután megágyaztál, kezdd el kipakolni a többi holmidat is, először az éjjeli-, majd pedig a ruhásszekrénybe. Persze ne lovald bele magad túlságosan a részletekbe, nem kell mindent azonnal tökéletesen felakasztani és elrendezni, elég ha néhány szezonális ruhadarabot kiteszel, amivel elleszel a következő pár napban.

Amennyiben vannak gyermekek, használd ugyanezt a metodikát az ő szobájukban is.

#4 A konyha

A konyha az egyik legkevésbé kedvelt helyiség – már ami a kipakolást illeti – és talán nem is véletlenül, hiszen rengeteg mindent kell kiapkolni és rendszerezni.

Épp ezért mielőtt elkezdenéd kibontani a dobozokat, érdemes kitalálni, hogyan fogod berendezni.

Könnyebbség lehet – bár nem kötelező – hogy minden szekrényre és fiókra felragasztasz egy cetlit, amire ráírod, mit hogyan szeretnél.

Ez segíthet többet között az olyan felmerülő problémák megoldásában is, mint például a helyhiány.

#5 Jöhet a nappali!

Nyugalom, a ház legnehezebb helyiségein már túl vagy; ehhez képest a nappali már csak szórakozás lesz.

Először is érdemes a tévé polcot elhelyezni, majd a dohányzóasztalt és végül a kanapét, így be tudod lőni a megfelelő távolságot a televíziótól.

Az egyéb bútorokat, mint a vitrinek vagy komódok szintén érdemes már kirakodáskor a helyükre rakni, hogy már csak be kell kelljen pakolni a könyveket, videójátékokat satöbbi.

Ha tudod, hogy hajlamos vagy elveszni a részletekben (hú de jó ez a játék, miről is szólt ez a könyv? satöbbi), akkor ezeket hagyd a végére, különben teljesen elúszol. Helyette jöhet a többi helyiség!

#6 Dolgozószoba (opcionális)

Amennyiben van otthoni irodád, úgy ez egy kis odafigyelést igényel, hiszen szintén nem szabad elveszni a részletekben. Haladj az egészen nagy dolgoktól (íróasztal, szék, fiókok, polcok), a kisebbek felé (úgy mint például az iratok, a nyomtató és az internet beállítása satöbbi).

Az iratokat rakd egy helyre, ezeket organizáld majd később, ahogyan a képeket, okleveleket, posztereket is ráérsz majd később kirakni.

#7 Vendégszoba (opcionális)

Ha van vendégszobád (és elegendő erőd, valamint időd), akkor szintén a fenti módszerek szerint érdemes haladni, vagyis

  • rendezd el a bútorokat, amíg még üresek,
  • készítsd elő az ágyat (de csak akkor, ha valaki ott alszik – egyébként nyugodtan hagyhatod),
  • majd pakold ki a többi holmit.
A beköltözés öröme

#8 És ami még hátravan…

Mostanra már valószínűleg csak néhány törölköző, az iratok, az alkalmi és a nem szezonális ruhák maradtak hátra. A törölközőket érdemes a fürdőszobában egy fiókban, vagy ennek hiányában egy tárolódobozban elhelyezni a mosdók alatt. Az iratokat egyelőre teheted irattartóba vagy hagyhatod is a dobozban, és később majd ha lesz rá alkalmad, szétválogathatod őket.

A nem szezonális ruhákat pedig hagyhatod a zsákban (figyelj rá, hogy jól le legyen zárva, nehogy a molylepkék megrágják) és tedd őket a tárolóba.

Ezután már csak dekorálni kell, ám ezzel ráérsz, hiszen még a gyakorlott lakberendezők is azt mondják, érdemes legalább egy hónapot várni, amíg erre adod a fejed. Ez ugyanis már elegendő idő ahhoz, hogy „ráérezz” az új otthonodra.

Scroll to Top