Hogyan rendszerezd a holmikat a költözéshez? 7 tipp a profiktól

Biztosan izgalommal tölt el a gondolat, hogy beköltözhetsz majd az új otthonodba. Azonban, ha a munka oroszlánrésze, a pakolás még hátravan, nyilván ott a gombóc a torkodban. 

Ahhoz, hogy ez a gombóc és a stressz eltűnjön, szakértőink összegyűjtöttek 7 hasznos tanácsot a holmik rendszerezéséhez. 

Ezekkel a módszerekkel nemcsak megkönnyítheted, de meg is gyorsíthatod a be- és kipakolást. 

Nézzük is meg őket!

#1 Fontos az időzítés

Költöztetőként észrevettük, hogy sokan az utolsó pillanatra hagyják a csomagolást – szó szerint sok mindent még csak akkor csomagolnak el, amikor már ott vagyunk. Ez persze rengeteg plusz idő, stressz és bizony az ablakon kidobott pénz is. Ahhoz, hogy mindezeket elkerüld, fontos hogy időben elkezdj összecsomagolni.

Bár minden háztartás más és más (különböző méret, elrendezés, eltérő mennyiségű holmik), ökölszabályként azt mondhatjuk, hogy költözés előtt 4 héttel már jó elkezdeni csomagolni. 

Érdemes ezt az egész műveletet szakaszosan végezned: haladj helyiségről helyiségre, szobáról szobára. Kezdd a legtöbb időt igénylő művelettel: válogasd szét a ruhákat, így amikre nem lesz szükséged, el tudod adni a Marketplacen, ami pedig nem megy el, elajándékozhatod az ismerőseidnek vagy egy szeretetszolgálatnak. 

Persze lehet, hogy nincs sok holmid, ez esetben akár a költözés előtt két héttel is elegendő elkezdeni a csomagolást. Az időzítés azért is fontos, mert senki sem akar hosszabb távon, dobozokból élni. Mielőtt tehát nekilátnál, mérd fel a terepet, a holmik mennyiségét és dönts okosan.

Csomagolj szobánként!

#2 Csomagolj szobánként

Költöztetőként szintén gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy egy dobozban találhatóak a konyhából és a nappaliból származó holmik. Elsőre talán nem tűnik olyan nagy dolognak és jó ötlet lehet az „ahogy esik úgy puffan” csomagolás, de amikor ki szeretnél pakolni, rengeteg fejfájást fog okozni.

Fontos, hogy szortírozd a dolgokat, és szobáról szobára haladj. Így kicsomagolás esetén céltudatosan tudod pakolni a dobozkat és sokkal hamarabb be tudsz rendezkedni az új otthonodba. 

Csábító lehet, ha egy dobozban maradt némi hely, és oda súvassz ezt-azt a másik szobából, de ilyenkor inkább állj ellen a kísértésnek – a jövőbeli önmagad hálás lesz érte. 

#3 Ne felejts el címkézni

Tegyük fel, hogy már összecsomagoltál egy csomó mindent, azonban valamire szükséged van. Viszont nem címkéztél rendesen, így az összes dobozt újra át kell túrnod, hogy megtaláld amit keresel, és utána kvázi kezdheted előről a csomagolást. 

Ahhoz, hogy ezt elkerüld, hozz létre egy rendszert, hogy organizálni tudd a holmijaidat. 

Ha valamit elteszel egy dobozba, azonnal címkézd fel, és írd rá, hogy mi volt az. 

Biztosítékként a dobozokat meg is számozhatod szobánként, és egy papíron vezetve, tételesen felsorolhatod, mik találhatóak benne. 

Például: 

1-3-as doboz: nappali

1. doboz: 

  • dekoráció,
  • poszterek,
  • képek,
  • asztalterítő… és így tovább. . 

Így biztos lehetsz benne, hogy semmit nem felejtesz el, és ellenőrizni is tudod önmagad. 

#4 Lomtalanítás, garázsvásár: avagy mit tegyél az ezer éve nem használt cuccokkal?

Aki már huzamosabb ideje, 10-20 éve ugyanabban a lakásban él, rengeteg olyan dolgot halmoz fel, amire nincs szüksége. Ezeket a költözés alkalmával érdemes kidobni még akkor is, ha érzelmi szálak fűznek hozzá. 

Gondolj a költözésre úgy, mint egy tiszta lapra, az életed „tavaszi nagytakarítására”. Nézz át minden fiókot, szekrényt, és szórd ki, ami nem szükséges. Ha olyan szerencsés vagy, hogy épp akkor van a lomtalanítás, cipeld le azokat a bútorokat, holmikat amiket már nem szeretnél magaddal vinni az új otthonodba. 

Ami pedig úgy látod, hogy eladható, tedd fel valamelyik aukciós oldalra vagy rendezz garázsvásárt, és add el őket akár fillérekért is. Amit nem sikerült eladni, ajándékozd el ismerősnek, barátnak. Nem is hinnéd, hogy így mennyi felesleges cucctól tudsz úgy megszabadulni, hogy közben még pénzt is keresel, és jót is cselekszel. 

#5 Legyen egy időkeret

Fontos, hogy kicsit noszogasd magad, hiszen mindannyian emberből vagyunk, és szeretünk halogatni. Azonban, ha arra trenírozod magad, hogy egy saját magad által meghatározott időkerettel dolgozz, az ad egyfajta perspektívát. 

Például: “a hálószobát 1 hét alatt össze kell pakolnom.” 

Nem kell irreális dolgokat kitűzni, a cél nem az, hogy szét stresszeld magad. Sokkal inkább, hogy a saját tempódban végezd el az adott feladatot. Ez segít a koncentrációban és a motivációban, márpedig hidd el, a költözés során mindkettőre szükséged lesz. 

A költözés érzelmileg és fizikailag is megterhelő, így a napján (vagy azt megelőző napon) szánj néhány percet arra, hogy körbenézz, és elbúcsúzz a régi otthonodtól. Ugyanakkor ne szomorkodj, inkább élvezd ezt, az életben mérföldkőnek számító pillanatot és azt, hogy a munka felén már túl vagy. 

Reméljük hasznosak voltak a fent leírt, organizációs, rendszerezős módszerek. Azonban a pakolás nem áll meg az összecsomagolásnál, hiszen ki is kell rakodni. 

Költözés, csomagolás és listázás

#6 Rakjátok le a dobozokat tudatosan

Ha a fenti módszertan alapján dolgoztatok, akkor a dolog egyszerű lesz: a számozott dobozokat szobák szerint pakoljátok le (erről majd értesítsd a költöztetőket is). Az első nap csak azokat csomagoljátok ki, amik feltétlenül szükségesek például az alváshoz és a másnap reggelhez. 

Ezután pedig haladhatsz lépésről lépésre.

#7 Kipakolásnál is használd az időkeretes módszert

Itt is érdemes a fent említett időkeretes módszer használni. Először pakoljátok ki a konyhai eszközöket, aztán a gyerekek holmijait és végül a sajátotokét. 

Ezekre is szabd meg, hogy mennyi időt szánsz, de ökölszabályként elmondhatjuk, hogy két hét alatt már be tudsz rendezkedni az új otthonodban. 

Segítség kell a költözéshez? 

Profi csapatunk segít a költözésben, az ország bármely pontján, akár külföldre való költözés esetén is.

Szívesen olvasnál még a költözéssel kapcsolatos tippeket? Akkor nézd meg hasznos tanácsainkat arról, hogyan kell költözni gyermekkel

Scroll to Top