Költöztetés vidéken – Mit érdemes tudni és hogyan kell felkészülni rá?

Költöztetés vidéken – Mit érdemes tudni és hogyan kell felkészülni rá?

Egy költözés sohasem egyszerű – sem a fővárosban, sem vidéken. Mindkét helyszínnek megvan a maga előnye, és hátránya: Budapesten például több szolgáltató közül is választhatunk, azonban a nagy számok törvénye alapján sokkal elfoglaltabbak lehetnek.

Vidéken a helyzet épp fordított; bár nagyban függ attól, hogy az ország melyik részéről kívánunk költözni, előfordulhat, hogy kevesebb költöztető céget találunk. 

Cikkünkben most a vidéki költöztetés legfontosabb jellemzőit vesszük górcső alá. Többek között bemutatjuk azt, hogyan lehet rá a leghatékonyabban felkészülni, illetve melyek a legfontosabb tudnivalók.

Egyre többen költöznek vidékre

Érdekes megfigyelni, hogy mennyire megváltoztak a költözési trendek az elmúlt években. A koronavírus-járvány kitörése előtt az abszolút nyertes egyértelműen a főváros volt: valósággal nyüzsgött a piac, és csak úgy kapkodták az ingatlanokat. (Mondanunk sem kell, számunkra is igencsak forgalmas időszak volt.)

Aztán a járvány mindent megváltoztatott. Aki csak tudott otthon, home office-ban dolgozott, a cégek pedig rájöttek arra, hogy nem feltétlenül kell egy irodát fenntartaniuk – így a járvány első-, és második hullámának lecsengése után is maradt a távmunka.

Így pedig, hogy az emberek nincsenek a munka miatt a fővároshoz kötve – érezhetően megnőtt a költözési kedv vidékre, például a Balatonra, sőt akár a kisebb falvakba is.

#0. Ismerd meg a helyszínt és a közösséget

Mielőtt elköteleznéd magad egy-egy hely mellett, érdemes néhány hónapot azzal tölteni, hogy megismerd a települést – főleg akkor, ha még nem éltél vidéken. Könnyen lehet ugyanis, hogy rájössz: az iskola túl messze van, vagy nehézkes a bevásárlás, és ritkán rendel az orvos; ezért inkább egy másik települést keresel magadnak.

Érdeklődj a szomszédokról, a kiszemelt (álom)házról, beszélgess a helyiekkel, és próbáld meg átkapcsolni az agyad – igyekezz minél nyitottabbnak lenni. 

Mivel mi, a profiköltöztetők csapata, az ország teljes területén költöztetünk – így szívesen segítünk akkor is, ha vidéken szeretnél élni. 

Ahhoz, hogy a költözés feszültségmentes legyen, és minden a lehető legflottabbul menjen,  az alábbi szabályokat érdemes betartani.

Felkészülés a költözésre

Már akkor érdemes jó előre felkészülni a költözésre, amikor aláírtátok az adásvételi szerződést. (Amennyiben azonnal ki tudod fizetni az ingatlant, és nem kell a bankra várni, ezenkívül azonnal költözhető házat választottál, úgy már másfél hónappal előre érdemes felkészülni.)

Felkészülési a vidéki költözésre: 6. hét

Ekkor még csak a kisebb dolgokat kell elrakni: idényjellegű ruhákat (például téli költözés esetén a nyári, nyári költözéskor a téli ruhadarabokat). Érdemes szortírozni, hogy melyik darabokat tartod meg, és mik azok, amiket már nem használsz. 

A nem használt ruhákat tedd be egy erre a célra alkalmas gyűjtőbe, vagy add el őket valamely online piactéren vagy a Facebookon. Így egyrészt plusz pénzhez is juthatsz, másrészt rengeteg helyet megspórolhatsz a furgon hátuljában.

Hogyan készülj fel a vidéki költözésre?

Mit csinálj a költözés előtti 5. héten?

Mielőtt mindent elkezdenél dobozolni, érdemes szobánként felmérni a terepet. Mik azok a dekorelemek, amelyeket nem használsz? Mi az, amit ki lehet dobni, és mi az, amire feltétlenül szükséged van? 

Ezzel egyidejűleg tudasd az ismerőseiddel, barátaiddal és rokonaiddal, hogy költözni fogsz, valamint küldd el nekik az új címedet. 

Ha eddig még nem tetted meg, vásárolj (vagy kérj az ismerősöktől) dobozokat, használt újságokat, buborékos fóliát. Ne felejts el alkoholos filcet sem beszerezni – és minden egyes dobozra gondosan írd rá, hogy mit teszel bele. 

Az utolsó hónap: 4. hét

Most már hivatalosan is csak egy hónapod van hátra a költözésig. Ne aggódj, ez még rengeteg idő, mégis érdemes azért rákapcsolni, hiszen nagyon hamar elillan. Használd fel a maradék ételt a hűtőből, a fagyasztóból és a tárolóból is, hogy ezeket már ne kelljen külön elcsomagolni. 

Innéttől kezdve már ne halmozd fel az élelmiszert, hanem mindig csak 1-2 napra elegendőt vásárolj. 

Intézd el a szükséges papírokat: kérj időpontot az okmányirodába, hogy a lakcímváltozást fel tudják tüntetni az igazolványon is. Ha vállalkozó vagy, és új székhelyed lesz, azt is szükséges bejelenteni, ezt pedig az Ügyfélkapun teheted meg. 

A költözés előtt 3 héttel

Ha volt újság előfizetésed, akkor itt az ideje, hogy átirányítsd át az új címedre. Kezdd el bepakolni az edényeket, evőeszközöket, és csak néhány tányérat haggy elől, amikből enni tudtok. 

Ilyenkor már nem csak a dekorációs elemeket, hanem a ruhák java részét is el kell pakolnod. Ha van nagyobb értékű tárgyad (például tv), akkor fényképezd le még csomagolás előtt, és igyekezd minél gondosabban elrakni. Írd rá a dobozokra, hogy törékeny, és külön hívd fel a költöztetők figyelmét is, hogy ezekre a tárgyakra fokozottan ügyeljenek.

Egyre közelebb a költözés: már csak 2 hét van hátra

Tégy úgy, mintha egy hosszú vakációra pakolnál össze: csomagold össze a maradék holmidat, és amit tudsz, vigyél el az új lakóhelyedre személygépkocsival. Utoljára még fusd át a szobákat, nézd meg az ágy alatti részt is, és tételesen, helyiségről helyiségre haladj végig, hogy mindent sikerült-e elrakni. 

Ezenkívül el lehet csomagolni azokat a tányérokat, evőeszközöket, amelyeket ritkán használsz. Igaz ez a dekorációra is: ahogy egyre közeledik a költözés, úgy érdemes előbb vagy utóbb minden dekort a dobozokba csomagolni. 

Amit nem használtok heti szinten, azt szintén érdemes dobozolni, és végül csak a legszükségesebb dolgokat elől hagyni. 

Költözés, dobozolás és készülődés

A költözés

Ilyenkor már át kell íratni a közüzemi számlákat az új tulajdonos nevére, és lehetőleg az internet és a tévé előfizetést is be kell kötni az új otthonba. Rakd el a pipere holmikat, és csomagolj össze mindent, mire jönnek a költöztetők. 

Mielőtt tovább állnál, takaríts ki, és hagyj magadnak egy kis időt elbúcsúzni a régi otthonodtól. 
Amennyiben a vidéki költözéshez profikra van szükséged, bízd ránk a munkát, hiszen mi segítettünk többek között Geszti Péternek, Stahl Juditnak és Norbinak is átköltözni az új otthonába.

Scroll to Top