Mire érdemes odafigyelni, ha gyermekkel költözünk?

A gyermekek teljesen máshogy, más szemszögből élik meg a költözést, mint mi, felnőttek. Számukra a megszokott közegből való kiszakítás, a rutinoktól való eltérés egyszerre izgalmas, ugyanakkor borzasztó élmény. Így ha gyerekkel szeretnénk költözni, oda kell figyelni a kis lelkivilágukra, és nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy elmagyarázzuk nekik az új szituációt. 

Hogyan költözz gyermekkel?

Költözés csecsemőkkel és kisgyermekekkel

A csecsemők meglehetősen „mobilisak”, ugyanakkor sokat számít, hogy az új helyen milyen könnyen tértek vissza a napi rutinokhoz. Ha türelmesen, és játékosan állsz hozzá a változáshoz, nagyon könnyen alkalmazkodnak a nagyobb változáshoz is. 

Mindig szakítsatok időt a közös játékra, az ölelésre, babusgatásra vagy akár egy vicces „csiki-csatára”.

Hogy mennyit, és hogyan beszélsz a kicsivel a költözésről, attól is függ, hogy hol tart a fejlődésben, illetve hogy mennyire verbális a pici. Azonban könnyebben felfogja a történéseket, ha játékos formában adod elő neki, miről is szól ez az egész – például plüss játékokkal. 

Az utolsó és az első is a gyerekszoba legyen

Nagyon fontos, hogy a piciknek meglegyen a biztonságérzete, a komfortzónája még akkor is, ha egyébként plafonig állnak a csomagok. Épp ezért a költözés napján szedjétek szét a kiságyát, és tegyétek el a kedvenc játékait, az új helyen pedig ezt vegyétek ki elsőként. 

Tartsd magad a rutinokhoz

Amennyire lehet, a megváltozott élethelyzetben is próbáljátok meg tartani magatokat a rutinokhoz. Ha a picivel délután 4-kor sétáltatok, és 7-kor volt fekvés, akkor az új helyen is minél hamarabb álljatok vissza a régi rendszerre. 

Költözés óvodásokkal

Az óvodáskorú gyerekek már sokkal jobban megérzik, hogy nagy változás van a levegőben, ám nem biztos, hogy felfogják a miérteket és azt, hogy ez milyen hatással lesz a későbbi életükre. 

Próbáljátok meg nekik a lehető legegyszerűbben elmagyarázni, hogy mi fog történni, és külön térjetek ki az őt foglalkoztató kérdésekre is. Néha egészen meghökkentő dolgok foglalkoztatják őket. 

” De ugye megtarthatjuk a régi házunkat is?” 

„Minden játékomat itt kell majd hagynom az új családnak?”

Készüljetek fel az ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre is. Tudatosítsátok bennük, hogy bizony nagy változás lesz, de helyezzétek kontextusba. Mondjátok nekik például azt, hogy ő választhatja ki, milyen színű legyen az új szobája, vagy hogy van egy játszótér a közelben, ahová hasonló korú kisgyerekek járnak játszani, mint ő, így biztosan talál majd ott új barátokat. 

Ne titkolózzatok

A gyerekek megérzik, ha titkolsz valamit, vagy épp suttogva beszélitek meg a párotokkal a költözést. 

Persze nem kell hónapokkal előre sokkolni a gyermeket, de egy hónappal előtte már mindenképp el kell kezdeni felkészíteni őt, főleg hogy akkor már szemmel látható jelek is lesznek (dobozok, pakolászás, feszültebb légkör satöbbi). 

Mutassátok meg neki az új házat 

Ha van rá mód, még költözés előtt vidd el őt az új házhoz, hogy játsszon ott egy picit és felmérje az új terepet. Sokkal könnyebb neki is, ha nem az ismeretlenbe ugrik, és előtte vizualizálni tudja maga előtt az új környezetét. 

Ha ez nem járható út, akkor mutass neki képeket, videót vagy járjátok be a környéket Google Mapsen. 

Hagyjátok, hogy a gyerek „segítsen”

Egy óvodásra már nyugodtan rábízhatod a könyvek, vagy a játékok összepakolását, ettől pedig ő is boldogabb lesz, hiszen érzi, hogy ő is segít a költözésben. 

Ráadásul így játékosan is megválhattok a felesleges cuccoktól. Rendezzetek kirakodóvásárt vagy egész egyszerűen adj néhány színes címkét a gyereknek, hogy ezzel al játékpénzzel vásárolja meg azokat a dolgokat, amiket meg akar tartani és matricázza fel őket. 

A csomagolás lehet szórakoztató is

Nem kell mindig túlkomolykodni a dolgot. 

Építhettek közösen barlangokat a dobozokból, sőt egész városokat, falvakat alakíthattok ki – ennek a játéknak pusztán a képzeletetek szab határt. Ha a gyerekek szórakozásnak fogják fel azt, ami egyébként tortúra, akkor az neked is nagyban megkönnyíti a pakolást, ráadásul rengeteg hisztitől kímélheted meg magad. 

Költözés iskoláskorú gyerekekkel

Költözés iskoláskorú gyerekekkel

Az iskoláskorú gyermekekkel már jóval nehezebb a költözés, hiszen erősen kötődnek a barátaikhoz. Így rátok hárul az a hálátlan feladat, hogy ezen a fájdalmon megpróbáljatok valahogy enyhíteni. 

Ne vegyétek magatokra

Ilyenkor a gyerekekben érthető a düh és fel kell készülnötök a legrosszabbakra. 

„Nem fogok elköltözni, utállak titeket!”

Sohasem szabad indulatosan reagálnod, hiszen az csak még több feszültséget szül. Helyette próbáld meg az ő szemüvegén át nézni a dolgokat. Próbálj meg rá hatni úgy, hogy elmondod, neked sem könnyű. „Nekem is hiányozni fognak a barátaim, nagyon sok gyerekkori haverom van, akikkel akkor ismerkedtem meg, amikor annyi idős voltam mint te.”

Találjátok meg a búcsú módját

Ha segítetek lezárni ezt a korszakot a gyermeknek, akkor sokkal könnyebben fel tudja majd dolgozni a költözést. 

Erre több módszer is van, például ha utoljára közösen körbejárjátok a házat, és elköszöntök a helyiségektől. Például: „Viszlát konyha, köszönjük a sok finom ételt!”.

Hagyjátok, hadd Facetime-ozzon 

A technológiával már nincsenek földrajzi távolságok. Épp ezért ne legyetek mérgesek, ha a gyermeketek az elején még állandóan a Facetime-on vagy a Fortnite-on lóg és a barátaival beszélget – ez a generáció már így kommunikál egymással. 

Legyetek türelmesek

Bármekkora is a gyermek, biztosan időre lesz szüksége ahhoz, hogy feldolgozza a költözést, hiszen ez neki is nagy, ha nem nagyobb trauma mint a felnőttek számára. 

Legyetek rá különös tekintettel, hogy ne változzon meg a viselkedése, ne forduljon magába, és igyekezzetek azon, hogy minél hamarabb alkalmazkodjon az új helyszínhez, és beilleszkedjen az új közegekben. 

Közben persze magatokról se feledkezzetek el: igyekezzetek minél hamarabb megismerni a szomszédokat, hívjátok át őket egy kávéra és ismerkedjetek. Higyjétek el, az idő szépen lassan minden sebet begyógyít. 

Scroll to Top