Ez a költözés 5+1 aranyszabálya

A költözés egy folyamat, és mint minden folyamat, ennek is megvannak a maga aranyszabályai. Ha megfelelően felépíted, és következetesen betartod ezeket a lépéseket, akkor a költözés nem lesz egy nagy, hatalmas stressz-góc, hanem csak egy, a sok megoldandó feladat közül.

Szóval érdemes kinyomtatni és kirakni a hűtőre költözés aranyszabályait mindenkinek, aki egy ilyen időszak előtt áll.

#0 Kezdd el időben!

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos az időzítés. Amikor már tudod, hogy nagyságrendileg mikor költözöl (hányadik héten), előtte 5-6 héttel neki kell állnod összepakolni. Így biztos, hogy mindenre jut elég időd. 

Ráadásul ebben az esetben elegendő napi 1-2 órát rászánni a pakolásra, attól függően, hogy mennyi holmid van.

#1 Csak azt vidd magaddal, amire tényleg szükséged van

Talán ez az első lesz a legnehezebb lépés. Logikusnak tűnik ugyanis mindent magaddal vinni az új otthonodba, ami mozdítható, hiszen bármikor kellhet. Pedig ez alapvetően egy rossz beidegződés. Aranyszabályként elmondhatjuk, hogy a költözés során csak azt érdemes magaddal vinni, amit az elmúlt egy évben használtál/hordtál. 

Válogasd szét tehát a ruháidat, a holmijaidat az alapján, hogy mikor hordtad őket utoljára, és próbáld meg elengedni az érzelmi köteléket. 

Ami fölöslegesnek bizonyul, azt eladhatod valamelyik aukciós oldalon, vagy leadhatod a Máltai Szeretetszolgálat egyik gyűjtőpontján. 

Költözés előtt érdemes listát készíteni

#2 A költözés előtt készíts listát és fényképeket

Miután már eldöntötted, hogy mit vigyél magaddal az új otthonodba, érdemes leltárt írni arról, hogy pontosan mik is ezek.

Ehhez nincs szükséged másra, mint egy üres lapra és egy tollra. Írd fel a lakásban található összes helyiséget és járd őket körbe, majd tételesen, szobánként írd fel, hogy mi található ott.

Érdemes feljegyezni a márkát, hogy körülbelül mekkora a jelenlegi piaci értéke, illetve milyen az állapota. 

Például egy nappali listája így nézhet ki:

  • XY márkájú TV, 180 ezer forint értékben, új.
  • XY kanapé, 250 ezer forint értékben, kissé használt. 
  • XY dohányzóasztal, 25 ezer forint értékben, új. 

A sort pedig még folytathatnánk. A törékeny és/vagy drága tárgyakról, illetve a bútorokról érdemes több szögből is fényképet készíteni, hogy bizonyítani tudd az eredeti állapotot egy esetleges sérülés esetén. 

A lista egyébként jó szolgálatot tesz, hiszen:

  • megbizonyosodhatsz arról, hogy egyik holmidat sem felejtetted el;
  • meg tudod saccolni, hogy mekkora furgonra lesz szükséged a költözéshez, illetve ha profi költöztető céget választasz, akkor nekik is jól jön egy árajánlat elkészítéséhez;
  • meg tudod állapítani, hogy körülbelül mennyi dobozra lesz szükséged a csomagoláshoz;
  • fel tudod címkézni a dobozokat, és a címkéket is gyorsan meg tudod írni a lista alapján;
  • egyszerűbb lesz a kipakolás az új otthonodban. 
Megmutatjuk, hogyan csomagolj költözés előtt

#3 A csomagolás aranyszabályai

Ha tudod, hogy mennyi holmid van, akkor meg tudod állapítani, hogy körülbelül mekkora mennyiségű csomagolóanyagra van szükséged. 

A csomagoláshoz szükséged lesz:

  • egy erős, jó minőségű ragasztóra,
  • különböző méretű dobozokra,
  • filctollra,
  • újságpapírra,
  • buborékfóliára, 
  • takarókra, 
  • ruhazsákokra,
  • illetve fogasokra. 

Dobozokat a helyi üzletekből is jó eséllyel tudsz kérni, illetve nem szabad elfeledkezni az olyan praktikus, otthon is fellelhető dolgokról, mint a hátizsákok, sporttáskák és bőröndök. 

Ha nincs buborékfóliád vagy egyéb, professzionális csomagolóanyagod, akkor helyettesítheted őket régi lepedőkkel, takarókkal, törölközőkkel.

A törékeny tárgyakat érdemes nagyon jól kibélelni, és megerősíteni a csomagolódobozt vízszintes és függőleges, többszörös rétegű ragasztással.

A bútorok gyakran beleütköznek a falba, ajtófélfába, ami sérülést okozhat. Hogy ezeket a kockázatokat a lehető legjobban minimalizáld, érdemes kartonból készült élvédőt ragasztani rájuk. 

Az öltönyöket, zakókat hagyd a fogason és húzz rájuk ruhazsákot, vagy egy nagy méretű zsákot úgy, hogy a fogas éles végével kiszúrod az alját. 

Az elektronikai eszközöket pedig érdemes portalanítani, mielőtt elcsomagolod őket, hogy az új helyen már ne kelljen ezzel foglalkoznod. 

#4 Haladj a nehéztől a könnyű felé

A pakolást ajánlott a legnehezebb helyiségekkel kezdeni: például aj tárolókkal, garázsokkal, fészerekkel, padlással. 

Ezek ugyanis jó eséllyel azok a helyek, ahol a legtöbb időt töltöd majd, hiszen rengeteg felesleges, használatlan holmi halmozódik a helyiségekben. 

Csak egy példa: első blikkre például azt gondolhatod, hogy a garázs összepakolása egy napot vesz igénybe; de sokkal valószínűbb, hogy alsó hangon a harmadik napon se látod még a fényt az alagút végén. 

Ez pedig ahhoz vezethet, hogy kicsúszol az időből. Viszont, ha ezekkel foglalkozol először, akkor a munka nehezén már túl vagy, így egy jó adag plusz stressztől kímélheted meg magad. 

Költöztető a költözéshez

#5 Nagy bútorok, nehéz tárgyak esetén válassz profi költöztetőket

Vannak olyan helyzetek, amikor az ember egész egyszerűen nem tudja megoldani a költözést barátok segítségével, és furgon bérlésével. Tipikusan ilyen, amikor a lakásban nehezebb készülékek (nagy hűtő, mosógép, szárítógép) vagy nehéz, nagyméretű bútorok (nem lapraszerelt ágy, szekrények, íróasztalok satöbbi) vannak. 

Rengeteg időt, energiát, és nem kevés stresszt spórolsz meg magadnak, ha ezekre a feladatokra profi költöztetők segítségét kéred. Nem is beszélve arról, hogy szakavatatlan kezekbe kerülve ezek a bútorok leeshetnek, amik aztán személyi sérülést is okozhatnak.

A költöztetésben már több évtizedes tapasztalattal rendelkezünk, így amennyiben neked is szükséged van profi költöztetőkre, úgy hívj fel minket bátran, és kérj tőlünk árajánlatot. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy a lehető leghamarabb válaszoljunk a megkeresésedre.

Scroll to Top