Hogyan költözzünk háziállattal? 7+1 tipp és trükk hogy felkészítsd kedvenceidet!

Amikor eljön a költözés ideje, a stresszes pakolás, ügyintézés közepette sokszor nem tudunk elég időt szánni a házi kedvenceinkre. Pedig a költözés őket is ugyanúgy megviseli, ahogyan minket.

A cikkben azt mutatjuk meg neked, hogyan tudod a lehető legstresszmentesebben átvészelni a költözést úgy, hogy közben a kis kedvencednek se hulljon ki az összes szőre!

A terület fontossága

Ahhoz, hogy megértsd, miképp is érezhetnek a költözéssel kapcsolatban a kis háziállataid, próbáld meg beleképzelni magadat a helyzetükbe. 

Számukra az otthon ugyanolyan fontos, mint neked – ez az ő területük, az ismerős környezetük. 

A macskák például különösen nehezen viselik azt, ha kiszakítják őket az ismerős környékükről, ellenben a kutyákkal, akik sokkal könnyebben alkalmazkodnak. 

Ennek oka, hogy a kiskutyákat sokkal jobban trenírozzák, ösztönzik az új emberek, szagok megismerésére, a macskákat pedig egyáltalán nem. A kutyusok tehát már kiskoruktól kezdve sokkal nyitottabbak, ellenben a gyanakvóbb cicákkal.

Költözés macskákkal és kutyákkal

Így készítsd fel a háziállatokat a költözésre!

Első lépésként a legfontosabb az, hogy a macskád megszokja a háziállat-hordozót. Függetlenül attól, hogy közeli-, vagy távolabbi helyre költözöl, mindenképpen szükséges lesz egy hordozóra, hogy a cica biztonságban legyen. 

Ha még soha nem járt „ilyen helyen”, akkor érdemes lassan hozzászoktatni: a hordozóba tegyél csemegét, és hagyd nyitva az ajtót, hogy szabadon járhasson-kelhessen. Így megbarátkozik majd az új, ideiglenes otthonával. Hagyd ott a hordozót tárva-nyitva este is, hadd szimatolja a cica körbe, hadd aludjon vagy szórakozzon benne kedvére.

Ha már jól összeismerkedtek, akkor itt az ideje, hogy a cica megszokja az autózást is. 

Először vidd el őt a hordozóban egy rövidebb, maximum 10 perces útra, majd egy hosszabb 20-30 perces túrára. Minden egyes autóúttal fokozatosan csökken majd a macska szorongása, míg végül egy hosszabb költözést is simán átvészel, minden különösebb aggodalom nélkül. 

Kutyák esetében fontos, hogy ne csak a mikro-, hanem a távolabbi, makrokörnyezetüket is megismerjék. Pattanjatok be a kocsiba, és vidd el őt sétálni az új környéken, hogy megismerje a szagokat, az embereket és a környéken lévő, más állatokat. 

Ha egy módod van rá, mutasd meg neki az új házat is. Ha egyszer körbeszimatolja, utána már ismerősek lesznek neki a szagok, így nem fog megrettenni az új környéktől. 

Nem szabad a kutyát elszigetelni, elszeparálni miközben pakolsz, hiszen ha kirekeszted, megijedhet és stresszessé, szorongóvá válhat. Miközben pakolsz engedd, hogy szimatoljon, figyeljen és közben barátságosan narrálhatod is neki, hogy mit csinálsz.

Alt: Mit csinálj a kutyával és a macskával költözéskor?

Mit csinálj a háziállataiddal a költözés napján?

A költözés napján (ha az időjárás engedi), akkor macskahordozóban az autóban is hagyhatod a cicát, amíg bepakoltok a költöztetőbe.

Ha túl meleg- vagy hideg van, rakd őt egy félreesőbb helyre – például a fürdőszobába, ahol addig ellehet. Ne felejtsd el a hordozóba rakni a cica almot, tegyél be neki vizet, és kaját is, és ha van kedvenc játéka, nyugodtan tedd mellé, hadd játsszon addig. 

A kutyusra jó, ha vigyáz valaki a költözés közben. Lehet ez az egyik gyermeked, vagy bárki, aki nem szeretne pakolni. Érdemes elvinni addig sétálni egyet, vagy játszani vele a kertben, hogy eltereljétek a figyelmét a háttérben zajló „izgalmakról”.

Mielőtt beköltöznétek – avagy így köszöntsd a macskádat az új otthonában

Mielőtt beengednéd a cicádat az új házba, bizonyosodj meg róla, hogy eltüntesd az útból azokat a dolgokat, amik az ő szemében játéknak tűnhetnek. Ilyen például egy-egy madzag, zsinór (például a roló zsinórja), vagy hosszú, földig érő függöny. 

Ha kiengeded a szállítóboxból, figyelj arra, hogy a nyílászárók zárva legyenek, nehogy a macska hirtelen megijedjen, kiszökjön és megpróbáljon visszafutni. 

Próbáld meg követni a szokásos rutint, ugyanabban az időben adj neki enni, ugyanabból a tálkából és ugyanazt satöbbi. Így könnyebben megszokja majd az új környezetet. 

Ha már beköltöztetek, ne ijedj meg, ha a macsek néhány napra eltűnik. Neki is fel kell fedeznie a környéket, meg kell ismernie az új „vadászterületet” és a többi macskát. 

Így szoktasd meg a kutyusoddal az új otthonát, miután beköltöztetek

Miután a költöztetők elmentek, hagyd hogy a kutya körbe szaglásszon, és megismerjen minden kis zeg-zugot. 

A kezdetek-kezdetén még legyél mellette – akár pórázzal is – hogy biztonságban érezze magát az új otthon megismerése közben. 

Minél hamarabb megszokja új környezetének új illatait, annál hamarabb otthon érzi majd magát.

Mivel a kutya (rendszerint) nagy mozgásteret igényel, előfordulhat, hogy több időbe telik, amíg alkalmazkodik, főleg ha nagyobb családi házba költöztök. 

A macskákhoz hasonlóan a kutyusok is értékelik és szeretik a rutint, úgyhogy igyekezz a megszokott tálkájában, a megszokott időben, a megszokott kutyaeledelt adni. Ha eddig délután mentetek sétálni, most is délután menjetek, kb. ugyanannyi ideig. Meglátod majd, hogy ezekkel a trükkökkel a háziállatok hamar belakják az új helyüket.

Összegzés

Mind a macskák, mind a kutyák számára nagyon fontos, hogy költözés után is betartsátok a napi rutinokat. Ha ugyanazt az ütemtervet tartjátok, legyen szó játékról, evésről, lefekvésről, akkor a kiskedvenc sokkal könnyebben adaptálódik, alkalmazkodik az új otthonához.

Scroll to Top