Hogyan csomagold be az értékeket a költözéskor?

Az olyan értékes tárgyakat, mint például festményeket, antik vázákat, porcelánokat, családi ereklyéket, ékszereket, de még az elektronikai berendezéseket is teljesen másképp kell kezelni, mintha például könyveket csomagolnál el.

Az alábbiakban megmutatjuk, hogyan pakold el őket a lehető legkörültekintőbben a költözés során.

Vágjunk is bele!

Először is: készíts listát az értéktárgyakról

Írj fel egy listára (vagy a telefonodon jegyzettömbe) minden értékes tárgyat, amit a költözés során magaddal szeretnél vinni.

Egy ilyen részletes lista nemcsak abban segít, hogy eldöntsd, mit viszel magaddal és mit ajándékozol/adsz el, de jó szolgálatot tesz akkor is, ha ne adj’ isten megsérül valami  szállítás során.

Fényképek

Mindenképp készítsd fényképet róluk, és az akkori állapotukról. Jó fényviszonyok között kapd őket lencsevégre, különös tekintettel a sarkokra, képernyőre, porcelán esetén pedig ha eleve van karc vagy sérülés, akkor az jól látható legyen.

Jó, ha minden vásárlást igazoló dokumentumot, nyugtát, számlát, eredetiség igazolást összekészítesz, és hozzájuk csatolod, így egy sérülés esetén nem kell keresgélni őket külön a káoszban.

Biztosítás

A legnagyobb körültekintés közepette is bármi előfordulhat útközben.

Először is érdemes felvenned a kapcsolatot a biztosítóddal és megkérdezni azt, hogy a jelenlegi lakásbiztosításod fedezi-e az értéktárgyak egyik lakásból a másikba történő költöztetését.

Tipp: ha nagyobb értékű holmit szeretnél költöztetni, mindenképp jelezd nekünk is, hogy tudjunk intézkedni a papírokkal. Illetve pakolás közben is jelezd, hogy melyik dobozban vannak olyan tárgyak, amelyek sérülékenyek. (Részletesen erről lejjebb is lesz szó.)

Az értékes holmik, például ékszerek csomagolása

Az értékes holmik csomagolása

Nem érdemes kockáztatni, a legjobb ha a nagyértékű dolgokhoz teljesen új kartondobozokat vásárolsz. A dobozok legyenek erősek, alaposan nézd meg, hogy nincs-e rajtuk semmilyen sérülés vagy esetleges beázás/olaj nyomok.

Duplán ragaszd le az összes olyan kartondoboz alját, amelyet az értékes tárgyaknak szánsz és erős, jó minőségű, jól tapadó szalagot használj. Mielőtt a dobozt körbetekernéd, érdemes letörölgetni egy száraz ruhával, mert a poros felületen előfordul, hogy rosszul tapad meg a ragasztó. Mondanunk sem kell, hogy ilyen esetekben ez milyen galibákat okozhat…

Minden egyes csomagolódoboz aljára érdemes néhány lapnyi buborékfóliát helyezni, hogy a pakolás és az út során keletkező ütéseket, zökkenéseket tompítsa.

Porcelánok, vázák csomagolása

A porcelánokat, vázákat, könnyebben törő dísztárgyakat szintén csomagold körbe buborékos fóliával és legyen a dobozban annyi töltőanyag, ami teljes egészében kitölti a csomagot. Ez lehet újságpapír, ruha, buborékos fólia, bármi ami stabilizálja az értékeket és megvédi őket az utazás során.

A képek csomagolása költözéskor

Festmények, egyéb keretes alkotások csomagolása

Érdemes speciálisan festményekhez készült szállítódobozokat választani. Először mérd le, hogy mekkora a keret, majd ennek megfelelően válaszd ki a kartont.

Használj annyi csomagolópapírt és buborékfólia-lapot amennyit csak tudsz, hogy teljes egészében kitöltse a dobozt.

Ha a műalkotásokon üveg van, rakj egy nagy X-et maszkolószalaggal, hogy egy esetleges baleset esetén az üvegszilánkok a helyükön maradjanak és ne tegyenek kárt a vászonban.

Ékszerek

Ha lehetséges, akkor az ékszereket természetesen az eredeti ékszerdobozokban érdemes szállítani.

Ha erre nincs lehetőséged, akkor a gyűrűnek tökéletes helye lesz például egy szemüvegtokban is, csak mindenképp írd fel, hogy tudd, hol keresd.

Elektronikai eszközök

A legtöbb elektronikus eszköz nemcsak törékeny, de drága is, épp ezért ha lehet, akkor az eredeti dobozukba érdemes őket visszatenni.

Amennyiben már nincsenek meg, úgy például lapos tévéket lehet akár méretazonos festményszállító dobozokba is rakni. Ilyen esetben ügyelj arra, hogy a sarkok stabilak legyenek, a képernyőt és a tévé hátulját pedig mindenképp buborékos fóliával védd. Nem szabad azonban túlzásba esni, nehogy a túl sok fólia megnyomja a képernyőt, hiszen az könnyen pixelhibához vezet.

A telefonokat, laptopokat, illetve tableteket azonban jobb, ha te viszed magaddal, zsebben illetve laptoptáskában, tablettartóban.

Antik bútorok

Amennyiben antik bútort is szállítotok, érdemes a karfák, díszek köré buborékfóliát tekerni, főleg ha finoman megmunkált darabról van szó.

A tükör elé mindenképp vágj kartont, közé pedig tegyél buborékos fóliát és jó erősen ragaszd fel az üvegfelületre.

A fiókokat szintén ragaszd le, és takard le a bútorokat pléddel vagy más ruhadarabbal, hogy védd őket a szállítás során.

Összegzés

A törékeny holmikat tartalmazó dobozokra minden esetben írd rá több oldalra is, hogy törékeny (ha kell, az egész csomagot firkáld tele), hogy a költöztetők is biztosan észrevegyék.

Az esetleges sérülések elkerülése érdekében a dobozokat mindig fixáld a költöztető furgonban, hogy a kanyaroknál is stabilan maradjanak. Hidd el, ha megteszed a megfelelő óvintézkedéseket, akkor az értékes holmik minden gond nélkül elérnek majd A-ból B-be.

Amennyiben pedig segítségre van szükséged a költöztetés során, akár értékes tárgyakkal, akár anélkül, hívj minket és beszéljünk: készséggel állunk a rendelkezésedre.

Scroll to Top