Mire figyelj oda, ha albérletbe költözöl?

Új albérletet találni nem egyszerű feladat főleg akkor, ha egyébként a várost vagy a kerületet sem ismered, ahová költözöl. A cikkben épp ezért összegyűjtöttük azokat a hasznos tanácsokat, amiket érdemes megfogadni, ha albérletbe költözöl.

Lássuk is őket!

Milyen közel van a munkahely, és milyen az infrastruktúra?

Az egyik legelső szempont az albi kiválasztásánál az, hogy  milyen közel van a munkahely. Amennyiben a pároddal együtt béreltek lakást, és különböző helyeken dolgoztok (ez azért elég gyakori), akkor érdemes megtalálni azt a közös helyszínt, ami mindkettőhöz közel van.

Nézzétek meg Google Térképen, hogy a két munkahely hol helyezkedik el egymástól, és középtájt érdemes rábökni egy helyre.

Csekkoljátok le a közlekedést is, hogy az adott kerületből, városrészből, mennyi idő alatt juttok el a munkahelyre. Rengeteg pénzt spórolhattok, ha nem BKV-val, tömegközlekedéssel mentek, hanem biciklivel.

Persze még így sem egyszerű a választás. Nézd meg azt is, hogy az adott környéken mik a legélhetőbb városrészek. Erre tök hasznos funkció a Google Térképen a kis, sárga figura, aminek a segítségével körbe tudsz nézni az utcában. Érdemes Facebookon, különböző csoportokba is jelentkezni, és megkérdezni, hogy az adott helyen milyen az életszínvonal.

Persze az is fontos szempont, hogy milyen közel van a bolt, bevásárlóközpont, vagy épp a piac; milyenek a szórakozási lehetőségek, mennyire zajos este a környék.

Az albérletbe költözésnél fontos szempont, mennyi a lakbér és a rezsi

A lakbér és a rezsi

Természetesen nagyon fontos szempont az is, hogy mekkora a lakbér, a közös költség, illetve a rezsi. A hirdetésekben sajnos nem mindig egyértelmű, hogy a meghirdetett árba beletartozik-e a rezsi, és ez a teljes költség vagy sem, így ilyen esetben mindenképp kérdezz rá.

A kaució összegét szintén nem árt tisztázni, hiszen több százezer, esetenként akár félmillió forint egyszeri kiadást is jelenthet, ami igencsak megterheli az ember pénztárcáját.

Ha már belőttétek a keretet, érdemes keresgélni a nagyobb portálokon, például az ingatlan.com-on, ahol Budapesten belül kerületekre, utcákra lebontva is megnézheted az albérleteket, ahogy a vidéki városokban is.

Mik az igényeid?

Mindenkinek más az igénye, és sok esetben nem az álom lakást találja meg. Készülj fel tehát arra, hogy kompromisszumot kell kötnöd bizonyos esetekben. Írj egy listát arról, hogy mi feltétlenül szükséges, (például másfél szoba, kutyabarát albérlet satöbbi) és mi az, ami jó ha van, de engedni tudsz.

Itt jön a keresgélésnek az a része, ami a leginkább idegőrlő. Sokszor ugyanis az albérletek vagy drágák, vagy kemény kritériumok vannak (3 havi kaució, háziállat és gyermek nem engedélyezett satöbbi). Ha pedig van is olyan, ami minden kritériumnak megfelel, azt pillanatok alatt elkapkodják.

Érdemes tehát beállítani különböző értesítőket, és amint lehet, lecsapni a lehetőségekre. Nem érdemes sokat gondolkodni, vagy túlagyalni, mert azt később szinte biztosan megbánjátok.

A lakóközösség

Ha megnéztek egy albérletet, ne csak a környéket járjátok körbe, hanem próbáljatok megismerkedni a lakókkal is. Kifelé jövet-menet biztosan belefutsz valakibe, akitől kedvesen érdeklődj, hogy szeret-e itt lakni, mert a költözésen gondolkoztok.

Persze az albérletet is érdemes szemügyre venni, különösen odafigyelve a csapokra, nyílászárókra, radiátorokra – minden olyanra, ami hatással lehet a költségekre.

Az albérletbe költözés előtt nézzétek meg, milyen a főbérlő

A főbérlő

Egy jó főbérlő aranyat ér, egy nehéz emberrel viszont hosszú távon nem lehet jól kijönni. A kölcsönös szimpátia néha csak úgy jön, belül érzi az ember, ilyenkor érdemes a megérzésekre hallgatni. És vice versa: ha valakitől megmagyarázhatatlanul rossz érzésed van, akkor érdemes elkerülni.

Érdemes figyelni a jeleket: késik? Mennyire rendezett a lakás? Hajlandó-e szerződést kötni? Mi tartozik bele a kaucióba és mi nem? Ezeket mind mind érdemes letisztázni már az elején, ha úgy gondolod, ki szeretnél venni egy albérletet.

Az albérletbe költözés menete

Ha megtaláltad az ideális albérletet, a főbérlő és a lakóközösség és szimpatikus, ráadásul még a keretbe is belefér, akkor meg kell írni a szerződést.

Szerződéskötés

Ebben tételesen szerepelnie kell annak, hogy

  • milyen állapotban vannak a bútorok, berendezések
  • mi a közüzemi órák átadáskori állása,
  • át lesz-e íratva a közüzemi számla a nevünkre vagy a tulajdonos intézi,
  • hogyan történik az elszámolás,
  • mit tartalmaz a közös költség satöbbi.

Telekommunikációs szolgáltatások megrendelése

Sokan nem szeretnék lemondani az internet/telefon/tévé előfizetésüket, főleg a hűségidő idő előtti felmondása miatt. Azonban félelemre semmi ok, a legtöbb helyen simán megoldható a szolgáltatások átköltöztetése.

Ha át akarod íratni magad az albérletben lévő lakcímre, akkor azt is érdemes megbeszélni a tulajdonossal és erről egy írásos megállapodást kötni (kérni fogják az okmányirodában). Ez például az orvosi ellátás, a hivatalos ügyek intézése miatt lehet fontos.

Költözés előtti tudnivalók

Költözés

Amikor már minden megvan, jöhet a költözés első fázisa: a csomagolás.

Csomagolás

Ehhez szükség lesz egy csomó dobozra, ami kérhetsz ismerősöktől, a közeli boltokból, hiperekből, vagy vásárolhatsz a papír-írószer boltokban is. Előtte érdemes persze felmérni, hogy mennyi dobozra lesz szükség.

Szerezz ruhazsákot is, amibe szét tudod szortírozni a ruhadarabokat. Amire pedig már nincs szükséged, azt eladhatod vagy odaadhatod valamelyik szeretetszolgálatnak, charity shopnak.

Tipp: Írtunk egy cikket arról, milyen eszközök könnyítik meg a pakolást – ezt költözés előtt érdemes elolvasni.

A csomagokat mindenképp érdemes felcímkézni, hiszen a kipakolásnál igencsak nagy segítséget nyújt majd, ha pontosan tudod, hogy melyik dobozban mi található.

Költöztetés Budapesten és vidéken

Miután összecsomagoltál, már csak azt kell eldöntened, hogy házilag oldod meg a költözést, és szólsz a barátoknak, családtagoknak, vagy költöztető céget hívsz. Amennyiben ez utóbbi mellett döntesz, válaszd a Profi Költöztetők csapatát, hiszen az egész országban, sőt külföldre is vállaljuk a költöztetést.

A költöztetés árainkat a linkre kattintva olvashatod el.

Képek: Rawpixel

Scroll to Top