7+1 tipp a biztonságos költöztetéshez koronavírus idején

Sajnos a COVID-19 járvány alapjaiban rendezte át a mindennapjainkat. Hatással van a vásárlási szokásainkra, arra hogy mikor mozdulhatunk ki, illetve hogyan érintkezhetünk családtagjainkkal.

Ez pedig a szolgáltatói oldalról sincsen másképp: vannak, akik kénytelenek voltak bezárni a járvány idejére. Az ingatlanokkal kapcsolatos piacot – így a költöztetést – nem sújtotta ennyire drasztikusan a koronavírus-járvány, azonban nekünk is alapjaiban kellett átalakítanunk az eddigi működésünket.

A cikkben szeretnénk tippeket, tanácsokat adni arra az esetre, ha ebben az egyébként is stresszes időszakban költözni szeretne.

 Költözés koronavírus-járvány idején

#1 Halasztható-e a költözés?

Talán az egyik legfontosabb kérdés, hogy el tudjuk-e halasztani a költözést két-három hónappal, míg a járvány görbéje lejjebb megy, vagy sem. Amennyiben nem, akkor is mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy megvédjük magunkat és az embertársainkat.

#2 Mielőtt kiválasztanánk a költöztető céget… 

Mielőtt még döntenénk arról, hogy melyik költöztető céget bízzuk meg a munkával, mindenképpen érdemes rákérdezni arra, milyen óvintézkedéseket tesznek a járvány során. 

Ezen kívül érdemes megkérdezni azt is, hogy:

  • Milyen óvintézkedések vannak a személyzet egészségének megóvása védelme érdekében? 
  • Milyen óvintézkedéseket javasolnak a költözés során?
  • Mit tenne, ha esetleg kiderülne, hogy a dolgozó, vagy az ügyfél esetében diagnosztizálták a COVID-19-et? Van-e megrendelőként bármilyen kötelezettségem?

Egy jól felkészült költöztető cég ugyanis tudni fogja a válaszokat ezekre a kérdésekre. (Ha pedig mégsem, akkor érdemes másik költöztetőt keresni.)

Milyen óvintézkedéseket érdemes betartani a koronavírus alatt, költözésnél?

#3 A költöztető cég működik-e a koronavírus-járvány idején?

Nagyon fontos kérdés egyrészt, hogy maga a költöztető cég működik-e a járvány idején. Jelenleg nincs olyan járványügyi korlátozás Magyarországon, ami tiltaná a költöztetők működését, azonban sajnos előfordulhat, hogy az ott dolgozók lebetegedtek, és nincs elég ember a pótlásukra. 

Épp ezért mindenképp telefonáljunk oda, és érdeklődjünk az adott cégnél, mielőtt még bármit is elkezdenénk részletesen megszervezni.

Jelenleg szintén nincs olyan rendelkezés, ami szerint bizonyos megyékben ne lehetne szabadon mozogni – de külföldön, több országban már bevezettek hasonlót. Amennyiben Magyarországon is ilyen rendelkezések lennének, úgy számolni kell azzal, hogy módosulhat az útvonal.

Költözés előtt érdemes alaposan kitakarítani.

#4 Takarítsunk és fertőtlenítsünk!

Mielőtt még költözésre kerülne a sor, a szokásos takarítás után érdemes fertőtleníteni a bútorokat, és mindazokat a tárgyakat, amelyekkel kontaktusba kerülhetünk. Különösen ügyelni kell a fém-, és fatárgyakra (például kilincs, korlát satöbbi). 

#5 Tisztaság és távolságtartás

Javasoljuk, hogy ha járvány idején, amennyire lehetséges, kerülje a kontaktust a költöztetőkkel. Ne fogjunk velük kezet, helyette használjuk a könyék-üdvözlést, vagy csak biccentsünk és üdvözöljük egymást.

Amennyire lehet, a veszélyeztetett családtagokat kérjük meg, hogy menjenek előre, és ne legyenek egy légtérben senkivel. A háziállatokat is ajánlott ez időre elzárni egy biztonságos helyre.

Ha lehet, tartsuk a másfél méteres távolságot, és minden esetben használjunk maszkot (ha lehet, FFP2-eset), valamint kesztyűt. 

A koronavírus-járvány alatt fontos a kézmosás

#6 Kézmosás

A kézmosáshoz biztosítsunk egy mosdót (nem kell több akkor sem, ha van), illetve csak egy mellékhelyiséget használjon mindenki. 

A mosdó mellé tegyünk fertőtlenítőt, valamint papír kéztörlőt. Ezenkívül érdemes lemosni bizonyos időközönként (például kétóránként) a kilincseket, illetve a villanykapcsolókat alkoholos fertőtlenítő kendővel.

#7 Mielőtt kicsomagolnánk, fertőtlenítsünk!

Nem csak a régi, hanem az új otthonunkat is érdemes kitakarítani és fertőtleníteni, mielőtt elkezdenénk kicsomagolni. Erősen ajánlott a költözés során használt csomagolóanyagokat (papírt és műanyagot) kidobni vagy megsemmisíteni.

+1 Amennyiben tünetünk van…

Sajnos bárkivel előfordulhat, hogy a költözés előtt azt gyanítja, hogy elkapta a vírust. Amennyiben a következő tünetek bármelyikét érzi magán, feltétlenül közölje a költöztető cégével:

A leggyakoribb tünetek:

  • láz
  • száraz köhögés
  • fáradékonyság

Kevésbé gyakori tünetek:

  • fájdalom
  • torokfájás
  • hasmenés
  • kötőhártya-gyulladás
  • fejfájás
  • a szaglás/ízlelés elvesztése
  • bőrkiütés, vagy elszíneződés az ujjakon/lábujjakon

Súlyos tünetek:

  • légzési nehézség, illetve légszomj
  • nyomás vagy fájdalom a mellkasi régióban
  • a beszédképesség elvesztése, illetve mozgásképtelenség

Miután beszéltek, együtt meghatározhatják, hogy mi legyen a további teendő. Ilyen esetekben egyébként érdemes tesztet csináltatni, és csúsztatni a költözést két héttel, amíg a koronavírus tünetei enyhülnek.

Összegzés 

A költöztető cégek többsége tehát a koronavírus-járvány alatt is működik, azonban érdemes előtte telefonon is felhívni őket, és nem az interneten található adatokra alapozni. (Ezeket ugyanis sok esetben nem mindig frissítik.)

Ezenkívül fontos, hogy ugyanazokat a szabályokat, normákat betartsuk, amelyeket például egy bevásárlás során is: tehát vegyünk fel maszkot, lehetőleg kesztyűt is, és teljes mértékben mellőzni kell a fizikai kontaktust.

Mindannyiunk érdeke ugyanis, hogy biztonságosan A-ból B-be tudjon költözni anélkül, hogy Ön, a családtagjai, vagy a kollégáink megfertőződnének. Vigyázzunk tehát egymásra! 

Scroll to Top