5+1 hasznos tipp hogyan készüljön fel egy költözésre

Aki már túl van legalább egy költözésen, az tudja, hogy ez bizony rengeteg stresszel jár. Azonban ez a stressz megfelelő tervezéssel és odafigyeléssel minimálisra csökkenthető. A cikkben most összegyűjtöttük mindazokat a tennivalókat, amikre egy költözés előtt érdemes időt szakítani. 

#1 Szortírozza ki a felesleges holmikat 

Az első, és talán legfontosabb lépés, a felesleges holmik szétválogatása. Az évek során akarva-akaratlanul rengeteg olyan tárgy, ruha felgyűlik a lakásban, amiket már évek óta nem használunk. Ezeket érdemes különválogatni, hogy később minél kevesebbet kelljen csomagolni.

Azonban ne dobjuk ki ezeket, hiszen könnyen lehet, hogy valakinek épp jól jöhetnek. Kérdezzük meg az ismerőseinket, hogy szükségük van-e rájuk, vagy tegyük fel egy adok-veszek csoportba a Facebookra. Ha sikerül eladni valamit, azzal pedig spórolhatunk a költözés költségein. 

#2 Készítsen egy feladatlistát

Ahhoz, hogy minden flottul menjen, jó ötlet, ha készítünk egy ütemtervet. Ebben írjuk le részletesen, hogy várhatóan mennyi időt vesz igénybe a szortírozás, az összecsomagolás, és a takarítás.

Jó, ha tudjuk, hogy nagyjából mekkora helyet foglalnak el a dolgaink, hiszen egy kisebb teherautó bérlésével már jelentős összegeket spórolhatunk.

Hívjuk fel a barátainkat, családtagjainkat is, és írjuk fel, hányan tudnak segíteni a cipekedésben. Ezzel jelentősen meggyorsítható a költöztetés – ráadásul szintúgy spórolhatunk is vele, hiszen a költöztetők jellemzően órabérben dolgoznak. 

#3 Szerezzen be dobozokat, lehetőleg minél olcsóbban (vagy ingyen)

A helyi boltokban rengeteg fölösleges doboz lehet. Kérdezzük meg az eladótól, tulajdonostól, hogy tudnak-e számunkra nélkülözni üres kartonokat. Érdeklődjünk a családtagoknál, és a barátoknál is. Aki már egyszer költözködött, ritkán dobja ki a kartondobozokat.

A ruhákat igyekezzünk olyan zsákokba tenni, ami megóvja őket a portól, illetve kosztól. Ha van még időnk a költözésig, gondoljuk át, mely ruháinkat nem fogjuk már addig hordani. 

Például, ha nyáron költözünk, a téli ruhatárunkat nyugodt szívvel becsomagolhatjuk előre, indulásra készen. 

#4 A törékeny holmik, és elektronikai eszközök csomagolása

Fordítsunk különös figyelmet a törékeny tárgyaink és elektronikai eszközeink becsomagolására. Próbáljunk meg már jóval a költözés előtt minél több újságpapírt gyűjteni, melyekbe be tudjuk majd bugyolálni a poharakat, bögréket, tányérokat stb.

Ebben az esetben is a minél több, annál jobb elve érvényesül, hiszen minél több réteg papírba tudunk csomagolni, annál kisebb a valószínűsége annak, hogy megsérülnek törékeny tárgyaink. 

Az elektronikai eszközök esetében a legjobb megoldás, ha megvan még az eredeti dobozuk. Hiszen azok tökéletesen illeszkednek a tárgyak alakjához, valamint általában hungarocell béléssel vannak ellátva. 

Ez pedig megakadályozza, hogy mozogjanak a dobozban és esetlegesen megsérüljenek, meghibásodjanak. Amennyiben ez az eshetőség nem áll fenn, mert már kidobtuk az eredeti csomagolást, akkor ezekre az eszközökre is használhatjuk az újságpapíros megoldást.

Ne felejtsük el jól látható helyen megjelölni a dobozokat, hogy sérülékeny holmi van bennük. Így egyrészt mi sem felejtjük el, másrészt a költöztetőnek sem kell külön szólni, hogy óvatosan bánjon velük.

#5 Válassza ki a megfelelő költöztető céget 

Egy profi költöztető cég felbérelésével rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg. A megtett távolságtól, valamint a nagy és nehéz bútorok mennyiségétől függően nagyon okos döntés lehet profikra bízni a munkát. 

A költöztető cég kiválasztásának folyamatában az első és egyik legfontosabb lépés az, hogy előre meghatározzuk, mennyi pénzt tudunk szánni rá. Hiszen mi sem lenne kellemetlenebb, mint ha túllépnénk a költségvetésünk határait és tartalék pénz nélkül kellene új életet kezdenünk.

Ha ezzel megvagyunk, jöhet a megfelelő cég kiválasztása. Ne legyünk lusták, kérjünk árajánlatot minél több költöztető cégtől. Így könnyedén összehasonlíthatjuk a lehetőségeinket és kiválaszthatjuk az igényeinknek és pénztárcánknak legmegfelelőbbet. 

Ezen kívül érdemes online értékeléseket keresni a befutó cégekről. Ugyanis könnyen előfordulhat, hogy csábító az árajánlat, de ha elolvassuk a véleményeket, rájövünk, hogy nem véletlenül dolgoznak kedvező áron. Természetesen vannak kivételek, olyanok, akik jó ár-érték arányban nyújtják a szolgáltatást. De azért, biztos ami biztos, nem árt óvatosnak lenni.

Igaz, hogy a költöztetőipar túlnyomó többsége tisztességesen végzi a munkáját, de sajnos még mindig találkozni olyan kontárokkal, akik kizsákmányolják a tájékozatlan megrendelőket.

Éppen ezért, mielőtt meghoznánk a végső döntést, érdemes néhány jól irányzott kérdést feltenni a potenciális költöztető cégeknek.

Ilyenek lehetnek például:

  • Hány éve dolgozik költöztetőként?
  • Van-e referenciája a szolgáltatáshoz?
  • Hogyan határozza meg a költözés költségét?
  • Vannak külön díjak, amikről tudnom kell?
  • Felszámolnak külön díjat a nagyméretű bútorokért?

Az ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel nagyon sok hasznos információt megtudhatunk az adott céről..

+1 Mielőtt jönne a költöztető…

…igyekezzünk rendbe tenni a terepet, és tisztítsuk meg a költöztetőknek az útvonalat a szobáktól a teherautóig. Ha lehetséges, válogassuk külön azokat a dobozokat, amik törékeny holmit tartalmaznak. 

Rendkívül fontos, hogy a hűtőből együnk meg minden élelmiszert és olvasszuk le, valamint takarítsuk ki az eszközt költözés előtt. Hiszen mi sem szeretnénk, hogy az útközben olvadó jég eláztassa a holminkat. 

Ha van rá lehetőségünk, a könnyebb dobozokat vigyük ki előre, hogy már csak be kelljen pakolni a kocsiba, a nehezebbeket viszont bízzuk a profikra. Amennyiben valamit az utcán hagyunk, vagy a teherautó nyitva van, ügyeljünk arra, hogy mindig legyen ott valaki, aki vigyáz a holminkra.

A fenti tippek betartásával egy nyugodt és zökkenőmentes költözésnek nézünk elébe. 

Scroll to Top